Základem lionského hnutí je klub

Podobně jako je základem občanské společnosti občan, tak základem lionského hnutí je klub. Lionský klub je nositelem právní subjektivity ve smyslu platných zákonů státu, ve kterém vykonává svoji činnost. Je to lionský klub, který prostřednictvím svých členů hlasováním demokraticky rozhoduje o svých aktivitách a následném použití z aktivit získaných finančních prostředků, jmenuje své vedení , rozhoduje o přijetí nových členů atd. Počet členů v klubech je různý, obvykle se pohybuje mezi 20 – 50 členy. Klub se schází pravidelně jednou až dvakrát měsíčně. Klub si zvolí své stálé místo klubových schůzek, nejčastěji to bývají veřejné prostory jako např. salonky hotelů vyšší kategorie, salonky v městských či státních budovách.

Každý klub na světě náleží do nějakého distriktu. Distrikty jsou územní celky, v kterých působí jednotlivé lionské kluby a které mají za úkol provádět koordinaci, rozvoj, podporu a pomoc klubům. Distrikty v menších zemích kopírují hranice státu, ve větších státech lionské distrikty korelují s hranicemi krajů nebo oblastí. V sousedním SRN je kupříkladu 19 lionských distrtiktů, naproti tomu v případě ČR a SR jeden lionský distrikt pokrývá oba státy. Centrální řízení celé organizace Lions Clubs International, kam náležejí všechny distrikty na světě, je již od založení lionského hnutí v r. 1917 vykonáváno z města Oak Brook ve státě Illinois v USA. 

Mezinárodní rozměr lionského hnutí

Každý člen lionského hnutí se může realizovat zapojením do aktivit v klubu, který pomáhá ve svém okolí, může se však angažovat i v mezinárodním měřítku. Lions Clubs International je globální organizace, aktivně působící ve více než 200 státech celého světa. Naplňování mezinárodních cílů začala lionská organizace již v r. 1945, kdy se stala jako jediná nevládní organizace stálým členem OSN. Postupem času se aktivity rozšiřovaly a v současné době působí jak lionská organizace, tak rovněž její jednotliví členové, kteří jsou jmenováni do výborů Dětského fondu UNICEF, Hospodářské a sociální rady OSN, Organizace pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO, Programu pro životní prostředí UNEP, Organizace OSN pro výživu a zemědělství FAO nebo do Světové zdravotnické organizace OSN WHO.

Lionské kluby organizují mezinárodní výměny mládeže s cílem rozšíření obzorů mladé generace prostřednictvím možnosti cestování do zahraničí. Každý rok dává program mezinárodní výměny mládeže možnost tisícům mladých lidí vyzkoušet si život v jiných kulturách, získat nové přátele v zahraničí a poznat místní prostředí. Mladí účastníci těchto výměnných programů jsou vedeni k vyžívání možnosti cestovat a poznávat život v jiných státech světa na straně jedné a k šíření kultury své země s cílem navazování nových přátelství a porozumění na straně druhé. Do mezinárodní výměny mládeže jsou zapojeny všechny lionské kluby v ČR a SR. 

Pomáháme nemocným

Primárním zaměřením pomoci lionských klubů byla již od samotného založení v r. 1917 až dosud aktivní pomoc zrakově postiženým. Vždyť ne nadarmo se Lionům po celém světě říká „Rytíři slepých“. Celosvětově se lionská organizace velmi aktivně zaměřuje na programy a pomoc pro nevidomé a slabozraké a dále na preventivní programy reverzibility oslepnutí. Možná i z důvodu tohoto cílového zaměření je celosvětově velké množství členů lionského hnutí z řad očních lékařů a oftalmologů. Za dobu existence lionského hnutí od r. 1917 došlo aktivním působením lionských celosvětových programů k obnovení zraku či zlepšení vidění pro stovky milionů lidí. Organizace Lions Clubs International za toto dlouhodobé úsilí zlepšit zrak obdržela celou řadu mezinárodních ocenění a uznání. Mezi konkrétní lionské programy, které vedou ke zlepšení zraku a prevenci slepoty, organizované lionskými kluby po celém světě, patří zejména zřízení a správa lionské oční banky poskytující oční tkáň pro oční chirurgická pracoviště celého světa, sběr, recyklace a následná distribuce použitých dioptrických brýlí, provádění bezplatného screeningu očí a dále kontinuální realizování programů lionské nadace LCIF.

Lioni se ale zaměřují i na zmírnění následků dalších závažných onemocnění, ať již civilizačních ve vyspělých státech světa, jako je např. kontrola a prevence diabetu a diabetické retinopatie, jedné z hlavních příčin ztráty zraku u dospělých v produktivním věku ve vyspělých zemích, včasné odhaleí rakoviny prsu a dalších závažných zdravotních problémů. V rozvojových zemích Lioni pomáhají při realizaci zdravotních programů sloužících k minimalizaci následků absence či špatného fungování státního zdravotnického systému. (vložit imagové foto, kde Lioni vyšetřují zrak)

Pomáháme dětem

V dnešní době paradoxně děti potřebují podat pomocnou ruku více než kdy jindy. Miliony dětí na celém světě trpí chudobou, ztrátou domova, hladem, týráním, zanedbáváním základní péče, nemocemi a zdravotním postižením. Je velmi smutné, že tyto děti často musí žít bez možnosti přístupu ke vzdělání. Cílená pomoc Lionů celého světa, směřuje přímo k potřebným dětem a k zajištění jejich základních životních potřeb.

Problémy dětí jsou v různých zemích světa různé, jedno je ale zásadní, společné a platí obecně. Zajistit dítěti přístup k zdravotní péči a ke vzdělání. Lionské kluby na celém světě velice účinně pomáhají řešit tyto potřeby dětí organizováním sbírek a následnou distribucí oblečení a knih, zajišťováním očkovacích vakcín a jejich aplikací potřebným dětem, realizací programu gramotnosti ve spolupráci s lokálními vzdělávacími zařízeními a knihovnami, distribucí nutričního programu podvyživeným dětem, zajištěním zdravotních pomůcek pro tělesně postižené děti.

Lionská organizace implementuje speciální programy do základních škol po celém světě. Tyto programy pomáhají ve spolupráci se základní školou problémovým dětem při osvojení základních návyků a dovedností a je v nich zapojeno více než 12 milionů dětí školního věku 6 – 15 let v mnoha zemích světa.

Nezištná pomoc a podpora Lionů ve vyspělých zemích, kam se řadí ČR i SR, směrem k dětem spočívá zejména v podpoře talentovaných tělesně, zrakově či jinak postižených dětí, pobírajících od státu sociální podporu, která pokrývá ovšem pouze základní potřeby dítěte. Na financování rozvoje dětského hudebního nebo sportovního nadání již finance ze státních sociálních fondů nestačí. Zde je velký prostor pro lionské kluby, aby cíleně podchytily talentované děti a umožnily jim jejich další rozvoj.

Další velice záslužnou aktivitou je provádění plošného preventivního screeningu zraku u předškolních dětí ve věku 3 – 5 let. Lionské kluby v ČR nepřetržitě již několik let provádějí za asistence očních specialistů měření dětských očí v mateřských školkách za pomocí špičkových refraktometrů, které kluby pořídily z vlastních prostředků. Vyšetření je bezplatné. Za poslední roky bylo takto preventivně vyšetřeno v celé ČR několik desítek tisíc dětí a počet očních vad, které se podařilo za pomocí tohoto projektu u dětí předškolního věku diagnostikovat včas, se pohybuje nad deseti procenty.